Pod 112 dzwoń na alarm

112

Pytają o rozkład jazdy albo PIN do telefonu… Tymczasem to numer alarmowy. Pod 112 wzywamy pogotowie, straż pożarną, policję.

Dzisiaj Europejski Dzień Numeru 112. W Zachodniopomorskiem obsługiwany jest w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Niestety, nie wszyscy wiedzą, do czego służy. Niektórzy dzwonią z pytaniem o godzinę odjazdu pociągu czy autobusu, albo z prośbą o pomoc w ustaleniu numeru PIN do telefonu… Operatorzy tracą cenny czas, który być może mogliby poświęcić na ratowanie życia.
W zeszłym roku pod nr 112 obsługiwany w szczecińskim Centrum zadzwoniło ponad milion osób. Ale aż 800 tysięcy, czyli większość, telefonów dotyczyło spraw niewymagających interwencji pogotowia ratunkowego, straży pożarnej czy policji.

Wciąż chyba warto przypominać, że na numer alarmowy 112 należy dzwonić wtedy, gdy zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie – jeżeli potrzebne jest pogotowie ratunkowe, straż pożarna lub policja. Na przykład, kiedy wydarzy się poważny wypadek drogowy, pożar w budynku lub włamanie.

Połączenia pod 112 są nagrywane, numery telefonów identyfikowane, a osoby notorycznie dzwoniące bez potrzeby mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Bardzo ważne jest pilnowanie dzieci, które bawią się telefonami komórkowymi. Połączenie pod 112 możliwe jest nawet bez karty SIM, o czym często zapominają rodzice – przypomina biuro prasowe Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.