Police znów mają interesy w Senegalu

zakłady chemiczne w Policach

Grupa Azoty Police podpisała umowę, która ma jej dać dostęp do niskokadmowych złóż fosforytów. Obowiązuje do 28 lutego 2021 roku, a jej wartość jest szacowana na 64 mln dolarów

Kontrakt jest trójstronny. Został podpisany dziś (5 lutego) w Szwajcarii pomiędzy Grupą Azoty Police (kupującym), Ameropa AG (sprzedającym) oraz Somiva SA (producentem – kopalnią fosforytu).

Zagwarantowanie długoterminowego dostępu do źródeł fosforytów niskokadmowych staje się priorytetem i strategiczną decyzją dla każdego producenta nawozów kierowanych na rynek europejski – powiedział Wojciech Wardacki, prezes zarządu GA Police. – Podpisanie tej umowy gwarantuje Grupie dostawy fosforytu niskokadmowego ze stabilnego źródła o zweryfikowanej jakości, dającej gwarancję spełnienia unijnych wymagań teraz i w przyszłości.

Jak informuje biuro PR polickiej spółki, Somiva SA od 2011 roku ma 25-letnią koncesję na wydobycie kopalin w Ndiendoury-Ouali Diala w regionie Matam (północny wschód Senegalu). To tzw. „duża koncesja”. Pierwsze kopaliny spółka wysłała do klientów w trzecim kwartale 2014 roku. Od 2015 roku Somiva SA dostarcza fosforyty klientom w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej i Południowej.

GA Police od lat kupuje fosforyty z krajów afrykańskich, przede wszystkim z Maroka i Algierii, a także z Senegalu, Izraela czy Egiptu. Dotychczasowe zapotrzebowanie na nawozy niskokadmowe wynikało ze specyficznych wymagań niektórych odbiorców (np. skandynawskich). Produkcja takich nawozów stanowiła niewielki udział w całości. Zawarta dziś umowa ma zapewnić spółce długoterminowe dostawy tego surowca w związku z możliwymi zmianami w prawie Unii Europejskiej.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.