Polickie Amazonki: „Pokonałyśmy raka. Teraz podpowiadamy i wspieramy”

– Regularnie się badałam i to mi uratowało życie – mówi Julita Imirowicz, prezes Stowarzyszenia Polickie Amazonki. – Teraz, wraz z koleżankami ze Stowarzyszenia, do badań zachęcam inne dziewczyny i kobiety oraz mężczyzn, których również ta choroba dotyczy. Organizujemy szkolenia dla społeczności Powiatu Polickiego nt. profilaktyki nowotworów i zdrowego stylu życia. Jesteśmy na różnego rodzaju festynach organizowanych przez gminę, powiat i różne instytucje. Uczymy, jak samodzielnie badać piersi, podpowiadamy, jak często i gdzie robić mammografię, usg piersi, cytologię… Bo to naprawdę ratuje życie. Wczesna diagnoza i leczenie, w zdecydowanej większości przypadków, prowadzą do sukcesu.

Jeśli któraś z pań ma obawy przed badaniem lub leczeniem, powinna odwiedzić Polickie Amazonki.

– Na pewno wesprzemy, opowiemy o własnych doświadczeniach, dodamy odwagi i pewności – zapewnia wiceprezes Elżbieta Krzemień. – Przecież my wszystkie przez to przechodziłyśmy.

Amazonki dużym wsparciem służą także tym kobietom, które już są w trakcie leczenia lub je zakończyły.

– Wiemy, z jakiego wsparcia mogą korzystać panie, które przeszły operację – mówią. – Jakie świadczenia im przysługują, gdzie można skorzystać z rehabilitacji, jak ubiegać się o różnego rodzaju pomoc, jaką można uzyskać refundację… I chętnie się tą wiedzą dzielimy.

W Stowarzyszeniu można też poznać nowe koleżanki, wspólnie wyjść, np. do teatru, kina. Amazonki razem jeżdżą na turnusy terapeutyczno – integracyjne, korzystają z profesjonalnych (organizowanych specjalnie dla nich) ćwiczeń w basenie, masaży, uprawiają nordic walking. Wciąż się rozwijają…

– I generalnie nie rozmawiamy o chorobach – podkreślają Amazonki. – Mamy wiele innych ciekawych tematów. Zrzeszyłyśmy się, by się wzajemnie wspierać, by w grupie podobnie doświadczonych koleżanek szukać oparcia, pielęgnować optymizm. Po to aby utrwalać przekonanie, że rak to niekoniecznie wyrok, że można potem żyć dalej choć inaczej, może bardziej świadomie, dojrzalej, bardziej dla innych.

Ale najlepiej się przekonać osobiście. Amazonki dyżury pełnią w poniedziałkowe popołudnia w swojej siedzibie przy ul. Konopnickiej 2, w Policach. Zapraszają panie i panów, którzy w jakikolwiek sposób zostali dotknięci chorobą nowotworową piersi. Może tylko na rozmowę, a może do stałej obecności i współpracy…


Pamiętaj! Informacje zawarte na tym portalu nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem!


Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.