Polickie starostwo ma sześć przenośnych pętli indukcyjnych. Służą osobom używającym aparatów słuchowych, które załatwiają sprawy w urzędzie przy ul. Tanowskiej w Policach. Są tam także udogodnienia dla osób z innymi niepełnosprawnościami (ruchową czy wzrokową).
Pętla indukcyjna pozwala osobom z wadą słuchu, noszącym aparat słuchowy, wzmocnić dźwięk (poprzez m.in. eliminację zakłóceń, szumu z otoczenia). Urządzenia kupione przez starostwo umożliwiają takie wzmocnienie na odległość do dwóch metrów. Użytkownik aparatu słuchowego włącza odpowiednią funkcję (posiada ją zdecydowana większość współczesnych aparatów). Można też skorzystać ze słuchawki podłączonej do urządzenia.
Urzędnik nawet nie musi wiedzieć, że pętla jest w danym momencie użytkowana. Urządzenia ustawiono głównie tam, gdzie petenta oddziela od urzędnika szyba, bo może to być dodatkowa bariera w komunikacji z osobą niedosłyszącą.
– W urzędzie jest 6 takich urządzeń: po jednym w Biurze Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, kancelarii, kasie (na 1 piętrze) oraz trzy w Wydziale Komunikacji i Transportu – mówi Daniel Kiełczewski z Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach. – Jedno jest też w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Policach.
W urzędzie przy ul. Tanowskiej są również inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wejście B jest bez barier m.in. dla poruszających się na wózkach (podjazd, rozsuwane drzwi). Przy pierwszym wejściu jest zaś dzwonek, który pozwala wezwać osobę z obsługi do pomocy w załatwieniu sprawy – umieszczony jest na wysokości, która umożliwia skorzystanie właśnie osobie na wózku.
Na drzwiach wewnątrz urzędu umieszczono m.in. wypukłe cyfry, które dotykiem mogą odczytać także osoby niedowidzące czy niewidome. Na parterze budynku jest ścieżka dotykowa z pasami prowadzącymi – to udogodnienie także dla osób niewidomych. Osoby korzystające z kul na pewno doceniają zainstalowany m.in.. przy kancelarii starostwa uchwyt do kuli łokciowej (można tam ją odłożyć na czas załatwiania sprawy przy okienku, bez obawy, że później trzeba będzie się po nią schylać lub prosić kogoś o pomoc).
Oczywiście jest też toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi. Tutaj jednak jeden mankament – trzeba prosić o klucz we wskazanym (w umieszczonej na drzwiach toalety informacji) miejscu, co oczywiście dla osoby niepełnosprawnej może być mocno uciążliwe, dla niewidomej taka informacja jest w ogóle bezużyteczna. To trzeba poprawić.
Różne opcje dostępności ma za to strona internetowa polickiego starostwa, to m.in. czytnik tekstu czy powiększenie.
Do sali sesyjnej na drugim piętrze osoba niepełnosprawna ruchowo się jeszcze nie dostanie (choć Daniel Kiełczewski podpowiada, że w razie potrzeby można dostarczyć schodołaz, którym dysponuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie). Starostwo planuje jednak zlecenie ekspertyzy dotyczącej możliwości zainstalowania windy zewnętrznej w urzędzie przy ul. Tanowskiej.