Poniedziałek bez lekcji? Zajrzyj do dziennika elektronicznego

flaga ZNP na budynku szkoły podstawowej nr 8 w Policach

W poniedziałek strajk nauczycieli. Warto teraz zajrzeć do dziennika elektronicznego i na stronę internetową szkoły lub przedszkola, sprawdzić swojego maila, przeczytać SMS-y.  Informacje o pracy placówki w poniedziałek (8 kwietnia) mogą być przekazywane różnymi drogami.

W Policach strajkować mają wszystkie placówki oświatowe – czyli i szkoły, i przedszkola. Gminne i powiatowe. Rodzice młodszych uczniów i sami uczniowie powinni teraz zajrzeć do dzienników elektronicznych – tam najpewniej znajdą aktualne informacje o sytuacji w swojej szkole.

Nauczyciele z wszystkich placówek, na poziomie średnio około 90 procent, wyrażają wolę przystąpienia do strajku – mówiła już na sesji powiatowej, 29 marca, Beata Chmielewska, członek zarządu powiatu, odpowiedzialna m.in. za oświatę.

We wszystkich szkołach i przedszkolach na terenie gminy Police większość nauczycieli opowiedziała się za przystąpieniem do strajku, w wielu placówkach dotyczy to także pracowników obsługi i administracji – mówi Witold Stefański, naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury UM w Policach. – Jeżeli do strajku dojdzie, to w jego trakcie nie będzie możliwości prowadzenia zajęć dydaktycznych. Ale tak naprawdę o skali strajku będziemy mogli coś powiedzieć dopiero 8 kwietnia, jeśli on będzie. Teoretycznie przecież nawet nauczyciele, którzy opowiedzieli się za strajkiem, mogą ostatecznie do niego nie przystąpić. Może więc się okazać, że będzie pracująca grupa nauczycieli, która zaopiekuje się dziećmi.

Strajku nie da się oczywiście przeprowadzić tak, żeby nie był on uciążliwy, zwłaszcza dla rodziców przedszkolaków i młodszych uczniów. Dyrektorzy i samorządy mogą jedynie starać się minimalizować jego skutki.

plakat strajku nauczycieli

Dyrektorzy i my, jako organ prowadzący, przygotowujemy się do tego – informowała Beata Chmielewska. – Dyrektorzy zgłaszają, że na razie sobie radzą.

O sytuacji muszą być przede wszystkim informowani rodzice i uczniowie.

Teraz jest łatwiej docierać do rodziców z informacjami, bo są dzienniki elektroniczne – zwraca uwagę Witold Stefański. – Można indywidualnie informować każdego rodzica, co może go czekać następnego dnia w szkole. Dyrektorzy placówek wiedzą, że muszą przekazać odpowiednie informacje przed samym strajkiem.

Niektóre placówki stosowne komunikaty wywiesiły też na swoich stronach internetowych. A w nich dyrektorzy informują m.in., że w związku ze strajkiem nie będą w stanie zapewnić uczniom żadnych zajęć dydaktycznych ani zagwarantować bezpiecznej opieki.

Natomiast na stronie gminy można znaleźć informacje o tym, w których świetlicach osiedlowych i sołeckich (oraz w jakich godzinach) dzieci znajdą opiekę. Specjalną ofertę przygotował też policki MOK (informacja o tym jest na tej samej gminnej stronie).

Rodzice przedszkolaków i młodszych uczniów mogą też w czasie strajku skorzystać z zasiłku opiekuńczego – informowaliśmy o tym w naszym serwisie.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.