Przełożone egzaminy, przedłużone obostrzenia. Będzie obowiązek zakrywania ust i nosa

Matury i egzaminy ósmoklasisty odłożone co najmniej do czerwca. Obowiązujące teraz obostrzenia przedłużone. Szkoły pozostają zamknięte do 26 kwietnia. A od przyszłego czwartku będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

– Aby dalej ograniczać rozprzestrzenianie epidemii, przedłużamy obowiązujące obostrzenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Przedłużamy wszystkie regulacje obowiązujące w walce przeciwko koronawirusowi, bo one działają. Do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin, teatrów, wszystkich tego typu miejsc, też zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, punktów usług, o których mówiliśmy wcześniej. Dotyczy to także limitów osób w sklepach i kościołach. O dwa tygodnie, do 26 kwietnia, przedłużamy zamknięcie szkół, wstrzymanie międzynarodowego ruchu lotniczego i kolejowego. Podtrzymujemy również zamknięcie granic, sanitarne kontrole graniczne, obowiązkową kwarantannę. Ograniczenia dotyczące imprez masowych obowiązują do odwołania.

Premier zapowiedział też przesunięcie egzaminów maturalnych i ósmoklasistów. Odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, i to raczej w drugiej połowie czerwca.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział też, że od przyszłego czwartku będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Przedstawiciele rządu apelowali także o szczególną ostrożność w czasie nadchodzących świąt.

Nadchodzący czas świąt jest bardzo ważny, dla większości Polaków to czas szczególny – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Mamy gorącą prośbę, żeby wszyscy państwo zostali w wąskim gronie najbliższej rodziny. Żeby nie spotykać się w dużym gronie rodzinnym, jak to zwykle bywało.

Fot. KPRM

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.