Punkty szczepień powszechnych w Policach gotowe do pracy. Czekają na szczepionki

Dwa punkty szczepień powszechnych przeciwko COVID-19 zorganizowane w Policach są już gotowe do pracy. Mają wydzielone poczekalnie, strefy kwalifikacji i szczepienia. W gotowości jest wykwalifikowany personel. Wszystko zgodnie z wymogami, co potwierdził także Narodowy Fundusz Zdrowia. Teraz punkty te czekają jedynie na dostawy szczepionek. O dokładnym terminie rozpoczęcia w nich szczepień jeszcze poinformują ich organizatorzy. Oczywiście cały czas pracują punkty szczepień populacyjnych – w gminie Police są takie cztery.

Punkty szczepień powszechnych (PSP) mają wspomóc funkcjonujące już lokalne punkty populacyjne. W uruchamianie PSP zaangażowały się samorządy. Także te z powiatu polickiego.

Gmina Police przygotowała punkt szczepień powszechnych w budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Piaskowej 97 w Policach (wejście od strony boiska, drogę wskazują tablice na ogrodzeniu). Zrobiła to we współpracy ze spółką „Medika” Usługi Medyczne. Jest tu wydzielony punkt informacji (rejestracji), jest osobna poczekalnia dla osób po szczepieniu, są miejsca przygotowania do szczepienia (można tam wypełnić dostępny na miejscu kwestionariusz kwalifikacyjny, ale można już przyjść z wypełnionym – do pobrania jest m.in. na stronie pacjent.gov.pl), jest osobne pomieszczenie do kwalifikacji i samego szczepienia.

Zapewniony jest wykwalifikowany personel: pielęgniarki, ratownicy medyczni. Będą tu pracowały dwa zespoły szczepiące (na zmianę). W ciągu dnia mają szczepić co najmniej 200 osób. Punkt ma pracować od poniedziałku do piątku, w godz. 10-20.

– Wszystko jest przygotowane, czekamy tylko na dostawę szczepionek – mówi Agnieszka Lemańska, sekretarz Gminy Police. – Punkt przeszedł już kontrolę Narodowego Funduszu Zdrowia. Spełnia wszystkie wymogi.

Bezpośredni numer telefonu do tego punktu zostanie podany, gdy już będzie wiadomo, kiedy dokładnie ruszą w nim szczepienia.

– Rejestrować się będzie można przez ogólnokrajowy system rejestracji (infolinia, SMS, e-Rejestracja – red.) – mówi Agnieszka Lemańska. – Będzie też możliwość bezpośredniej rejestracji w punkcie.

Ale zasada dotycząca tego rodzaju punktów szczepień jest taka, że około 90 procent wszystkich terminów ma być zewnętrznych – tzn. będą dostępne we wszystkich kanałach rejestracji, a jedynie ok. 10 procent będzie widocznych tylko dla punktów szczepień.

Podobnie zorganizowany jest PSP w szpitalu przy ul. Siedleckiej 2 w Policach. Powstał dzięki współpracy samorządu powiatowego ze Szpitalem Klinicznym nr 1 PUM w Szczecinie (właścicielem placówki w Policach). Będzie działał na takich samych zasadach co punkt przy ul. Piaskowej. Również ma dziennie podawać 200 szczepionek. Będzie także pracował od poniedziałku do piątku, ale w godz. 9-19 – w razie potrzeby to może się zmieniać. Obowiązuje też taki sam system rejestracji.

Do PSP rejestrować się mogą osoby, które mają wystawione e-skierowanie (czyli tu także obowiązuje ustalony centralnie harmonogramem szczepień).


Partnerem projektu „Zdrowe Police” jest gmina Police.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.