Rząd apeluje do seniorów, zwłaszcza tych po 70 roku życia, o pozostanie w domach. Uruchamia też dla nich specjalny program wsparcia na czas pandemii i infolinię.
– Prosimy seniorów powyżej 70 roku życia, którzy nie świadczą pracy, o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o niewychodzenie z domu – apelował podczas piątkowej (23 października) konferencji premier Mateusz Morawiecki. – W tym celu uruchamiamy też program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. W celu zaopiekowania się seniorami, którzy nie mają opieki domowej, nie mieszkają ze swoją rodziną, którym rodzina z różnych względów pomóc nie może. Ten Korpus Wsparcia Seniorów, poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, wojsk obrony terytorialnej czy wojsk operacyjnych, będziemy chcieli uruchomić natychmiast.
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, już ogłosiła uruchomienie specjalnej infolinii dla seniorów.
– W ramach tego korpusu uruchamiamy dla naszych seniorów infolinię, która już działa: 22 505 11 11 – ogłosiła minister. – Tam nasi seniorzy, przede wszystkim ci, którzy mają ukończone 70 lat, mogą zadzwonić.
Konsultant na infolinii ma zbierać od seniora informacje o konkretnych potrzebach. Te informacje zostaną przekazane do Ośrodka Pomocy Społecznej.
– I konkretna osoba z ośrodka lub wolontariusz do państwa domu trafi, skontaktuje się i niezbędne produkty zostaną dostarczone – zapowiedziała minister.
Koszty zakupów pokryje senior.
Uruchomiono także stronę: wspierajseniora.pl. Na niej wolę pomocy seniorom mogą zgłaszać wolontariusze i organizacje pozarządowe.
Zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.
Minister także poinformowała, że na ten program rząd zabezpieczył 100 milionów złotych. A w razie potrzeby środki te zostaną zwiększone.
Gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia.
Środki gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.
grafika: KPRM