Szczecin w żółtej strefie. Czyli z dodatkowymi obostrzeniami

Szczecin trafił na listę miast i powiatów zaliczanych do tzw. żółtej strefy. To przez większy przyrost liczby zakażeń koronawirusem . W żółtej strefie zaś obowiązują dodatkowe obostrzenia.

O zapoznanie się z wprowadzanymi od 3 października ograniczeniami i odpowiedzialność do mieszkańców, na swoim profilu na Facebooku, zaapelował prezydent Szczecina.

„Szanowni Państwo, decyzją Rady Ministrów od najbliższej soboty Szczecin będzie w tzw. żółtej strefie. To efekt wzrostu zakażeń. Jakie ograniczenia wynikają z tego tytułu? Sprawdźcie pod poniższym linkiem. Bardzo proszę i apeluję o odpowiedzialność.” – napisał prezydent Piotr Krzystek.

Na rządowych stronach są wymienione ograniczenia obowiązujące w poszczególnych strefach (żółtej i czerwonej). To m.in.: w strefie żółtej mniej możliwych do zajęcia miejsc w kinach (25%), na imprezach sportowych 25% widowni, w siłowniach 1 osoba na 7 m kw., na weselach i innych uroczystościach rodzinnych – 100 osób (z wyjątkiem obsługi).

Ministerstwo Zdrowia przygotowało także rozporządzenie, które te obostrzenia ma jeszcze zaostrzyć. W nim przewidziano m.in. większe ograniczenia co do dopuszczalnej liczby uczestników imprez (w strefie zielonej do 100 osób, w strefie żółtej do 75 osób, a w strefie czerwonej ma pozostać ograniczenie zgromadzeń do 50 osób), nakaz noszenia maseczek w przestrzeni otwartej – w żółtej i czerwonej strefie.

Teraz to rozporządzenie trafi do konsultacji społecznych. Ma zacząć obowiązywać około 15 października. Ale może to się zdarzyć wcześniej, jeśli sytuacja epidemiczna będzie jeszcze bardziej niekorzystna.

– Sytuacja staje się poważna, na liście powiatów z obostrzeniami mamy w tej chwili 51 – mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. – 17 powiatów jest czerwonych i 34 to są powiaty żółte.

Od przyszłego tygodnia mają też być zaostrzone kryteria kwalifikacji poszczególnych miast i powiatów do stref czerwonych i żółtych. Wiceminister przyznał, że ta korekta będzie niekorzystna dla dużych miast – będzie zdecydowanie łatwiej tym miastom (z dużą liczbą mieszkańców) wejść do strefy żółtej i do strefy czerwonej.

W Szczecinie w czwartek (1 października) odnotowano 18 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Dzień wcześniej (30 września) w tym mieście potwierdzono ich 36. W poprzednich dniach: 19 (29 września) i 12 (18 września).

Na zdjęciu: powiaty objęte obostrzeniami i zagrożone.

fot. Ministerstwo Zdrowia

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.