W Policach fluoryzacja wskazana

szczoteczka do zębów

Specjaliści zapewniają, że fluoryzacja zębów u polickich dzieci jest jak najbardziej wskazana. Zwłaszcza prowadzona pod kontrolą, zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia. Z fluorem oczywiście nie można przesadzić. Dlatego też dla dzieci trzeba wybierać pasty odpowiednie do wieku. A tym młodszym towarzyszyć przy każdym szczotkowaniu zębów.

W polickich podstawówkach fluoryzację zębów prowadzą szkolne pielęgniarki. Robią to co 6 tygodni wśród uczniów z klas 1-6. I tylko tych, których rodzice się na to zgodzili.

Mamy pojedyncze przypadki, w których rodzice nie wyrazili takiej zgody – przyznaje Barbara Kieżun, pielęgniarka z Medycyny Szkolnej w Policach. – Ale zdecydowana większość korzysta z tej profilaktyki próchnicy. To nie tylko fluoryzacja, ale też instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów.

Ten zabieg refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ale decyzję o wdrożeniu fluoryzacji w szkołach poprzedziła analiza składu wody płynącej w polickich kranach. Rozporządzenie ministerialne mówi bowiem, że profilaktykę fluorkową prowadzi się w lokalnych podstawówkach na tych obszarach, na których w wodzie pitnej poziom fluorków nie przekracza wartości 1mg/l.

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach poinformowano nas, że w Policach ten poziom wynosi 0,16 mg/l przy dopuszczalnej wartości 1,5. Jest zatem znacznie poniżej tego, co podaje ministerstwo. Można więc prowadzić fluoryzację.

Warto jednak zadbać też o właściwe pasty, których dzieci używają na co dzień w domu. I o prawidłowe szczotkowanie ich zębów.

W pastach dla dzieci od 0 do 2 lat dozwolona zawartość fluorków to 500 ppm, a dla tych od 2 do 6 lat dopuszcza się 1000 ppm – mówi Maria Pieńczykowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Policach. – Mniejsze dzieci częściej połykają pastę, dlatego też ten dopuszczalny poziom fluorków jest mniejszy. Ale nawet do 8 roku życia szczotkowanie zębów powinien nadzorować rodzic, aby było ono prawidłowe.

Oczywiście w indywidualnych przypadkach (odnośnie fluoryzacji i doboru past) nieco inne zalecenia może wydać stomatolog opiekujący się dzieckiem.

One Thought to “W Policach fluoryzacja wskazana”

  1. Krysia

    NFZ refunduje podaż fluoru dla dzieci. Szkoda. Lepiej byłoby refundować witaminę D3. I dla zębów byłoby zdrowiej i dla dzieci.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.