W Policach podatki od nieruchomości w 2020 roku w górę

W gminie Police w 2020 r. stawki podatku od nieruchomości wzrosną przeciętnie o około 5%. Ale w niektórych grupach podwyżki będą znacznie większe.

Pierwotne założenie było, że stawki podatku od nieruchomości wzrosną tylko o wskaźnik inflacji – mówi Janusz Zagórski, skarbnik gminy. – Jednak zmiany przepisów sprawiły, że np. wpływy z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych będą niższe o około 540 tysięcy złotych, z subwencji oświatowej o 727 tysięcy. A na oświatę gmina musi przeznaczyć w 2020 r. o ponad 4 miliony złotych więcej niż w 2019. Dlatego zaproponowano wzrost stawek wyższy niż pierwotnie zakładano.

Podatki od nieruchomości mają wzrosnąć przeciętnie o około 5%. W dwóch grupach jednak podwyżki będą znacznie wyższe:

  • stawka podatku od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej wzrośnie z 21,13 do 23,90 zł za m kw. – czyli o około 13,1%
  • stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie z 83 do 95 gr za m kw. – czyli o około 14,5%

To jest zauważalny skok, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw – mówi radny Krystian Kowalewski („Projekt Police”). – Może gdzieś powinniśmy ciąć koszty, szukać oszczędności, zamiast tylko podnosić podatki? Bo tu już osiągnęliśmy szczyt możliwości. Oczywiście nasz klub nie poprze tych podwyżek, bo same podwyżki nie są rozwiązaniem. Potrzebne są też inne pomysły.

Prognoza na rok 2020 zakłada, że do budżetu gminy Police wpłynie niemal 54,3 mln zł z podatku od nieruchomości. To o prawie 2,9 mln zł więcej niż w roku bieżącym.

fot. skyradar / Pixabay

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.