W tym roku gmina też zapłaci za szczepienia przeciwko grypie dla seniorów

W tym roku mieszkańcy gminy Police, którzy ukończyli 65 rok życia, także będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Powinny się zacząć we wrześniu.

– Gmina Police realizuje ten program od 9 lat – przypomina Agnieszka Lemańska, sekretarz gminy. – Szczepieniami przeciwko grypie obejmowane są osoby, które ukończyły 65 rok życia. Chcielibyśmy taki program realizować też w roku 2020. W budżecie gminy mamy na ten cel zaplanowane 45 tys. złotych.

Gmina szacuje, że kwota ta powinna wystarczyć na zaszczepienie około tysiąca osób.

– W zeszłym roku ze szczepień skorzystało 801 osób – mówi sekretarz. – Natomiast cała grupa uprawniona, to około 6,5 tys. osób. Jeżeli okaże się, że te środki będą niewystarczające, to burmistrz wystąpi do rady o ich zwiększenie. Nie wiemy, jak te szczepienia będą wyglądały w tym roku, ile osób zdecyduje się z nich skorzystać, ale mamy świadomość, że może być więcej chętnych.

Nie wiadomo też jeszcze, ile w tym roku będą kosztowały szczepionki.

– W zeszłym roku najdroższa szczepionka, wraz ze świadczeniem (z zaszczepieniem), kosztowała 45 złotych – informowała radnych Agnieszka Lemańska. – Najtańsza – 39. Minimalną kwotą dofinansowuje to NFZ. To tylko kwota dofinansowania do tzw. świadczenia. Z wyliczeń Funduszu ono kosztuje 5 zł, a NFZ do pacjenta dopłaca 2 zł. Za 2019 rok otrzymaliśmy więc dofinansowanie w wysokości 1600 złotych.

Konkurs, w którym zostaną wyłoni tegoroczni realizatorzy szczepień zostanie dopiero ogłoszony.

– Do tego konkursu przystępują zakłady opieki zdrowotnej, czyli przychodnie, które funkcjonują na terenie gminy – mówi sekretarz. – Ale nie wiemy, czy wystartują w konkursie także w tym roku. Postaramy się ogłosić go jak najwcześniej, żeby ze szczepieniami ruszyć już od września.

Szczepienia przeciwko grypie są oczywiście dobrowolne – każdy sam decyduje, czy chce z nich skorzystać.

Sekretarz zapowiedziała też, że – zgodnie z sugestią radnej Jadwigi Molendy – urząd zapyta lekarzy, czy jest możliwość zaszczepienia w domach osób, które nie mogą dotrzeć do przychodni.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.