Wraca leczenie uzdrowiskowe. Przed wyjazdem test na obecność koronawirusa

Leczenie uzdrowiskowe zostanie wznowione od 15 czerwca. Ale już w środę (10 czerwca) pierwsi potencjalni kuracjusze są poddawani testom na obecność koronawirusa.

– Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny – oznaczający brak zakażenia, wynik testu diagnostycznego na obecność koronawirusa – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. – Zlecenie na wykonanie testu wystawia sanatorium, do którego pacjent jest kierowany, dlatego przed wykonaniem testu pacjent musi się skontaktować z sanatorium i podać swój aktualny numer telefonu. Jest to niezbędne, żeby sanatorium mogło go poinformować o wyniku badania. Bez numeru telefonu pacjenta wykonanie testu nie będzie możliwe.

Test można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, w punkcie pobrań, do którego należy najpierw zadzwonić, aby się zarejestrować.

W Zachodniopomorskiem takich punktów pobrań jest 7, przy szpitalach: w Drawsku Pomorskim, Goleniowie, Szczecinku, Wałczu, przy szpitalu wojewódzkim w Koszalinie oraz przy PSK1 (przy ul. Unii Lubelskiej) w Szczecinie i PSK2 (na Pomorzanach) w Szczecinie.

Z powodu ograniczenia czasu pracy punktu pobrań oraz ze względów sanitarnych na badanie należy się umówić telefonicznie.

– Zachodniopomorski Oddział NFZ wysyła do wszystkich pacjentów z naszego województwa szczegółową informację postępowania wraz z wykazem punktów pobrań – dodaje Małgorzata Koszur. – Wykaz miejsc, w których można wykonać testy, jest także na stronie internetowej ZOW NFZ. Można o nie pytać również pod bezpłatnym, czynnym całą dobę numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.

Testy finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Dodatni wynik testu lub brak wyniku badania będzie oznaczał, że nie można wyjechać na leczenie uzdrowiskowe, ponieważ sanatorium nie może przyjąć osoby, która nie podda się badaniu przed wyjazdem lub jeśli wynik badania potwierdzi obecność koronawirusa.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.