Wyborczy elementarz

wybory

Podajemy trochę informacji, które mogą się przydać wyborcom. Tegoroczne wybory samorządowe będą się bowiem różniły od poprzednich.

Przede wszystkim 21 października wybierzemy samorząd na 5 lat – dotyczy to zarówno burmistrzów, wójtów, jak i radnych.

Jeśli chodzi o same wybory do rad gmin, stare zasady zostają w Kołbaskowie i Nowym Warpnie – tam wybieramy w okręgach jednomandatowych. Natomiast w Dobrej i w Policach wracają wybory proporcjonalne.

Znacząca zmiana nastąpi w wyborach rady powiatu polickiego. Wybieramy do niej 19 radnych – tak jak w 2014. Ale w 2014 było 5 okręgów, teraz są tylko trzy. Stało się tak, bo gmina Police wskutek spadku liczby mieszkańców straciła jeden mandat.

Wcześniej Police miały ich 11, w trzech okręgach. Teraz już tylko 10 – wszystkie w jednym dużym okręgu wyborczym obejmującym całą gminę. O jeden mandat więcej (6 zamiast 5) będzie natomiast w okręgu obejmującym gminy Dobra i Nowe Warpno.

W wyborach do polickiej rady miejskiej wracają trzy okręgi – prawie takie same jak w 2010 r. W każdym będziemy wybierać 7 radnych. Kandydatów wystawiły: Gryf XXI, PiS, Projekt Police oraz koalicja PO + Nowoczesna.

W gminie Dobra wracają wybory proporcjonalne, ale w porównaniu z rokiem 2010 zmienia się bardzo dużo. Wtedy okręgów było aż siedem, teraz będą trzy – w pierwszym wybieramy 7 radnych, 6 w drugim i 8 w trzecim. Kandydatów wystawiły trzy komitety: KWW Lokalni, KWW Magdalena Zagrodzka i KWW Teresa Dera.

Państwowa Komisja Wyborcza uruchomiła specjalny serwis dotyczący tegorocznych wyborów samorządowych. Są tam informacje o okręgach, obwodach, siedzibach komisji, kandydatach i komitetach. Poniżej bezpośrednie linki:

wybory do rady powiatu polickiego

wybory w gminie Dobra

wybory w gminie Kołbaskowo

wybory w gminie Nowe Warpno

wybory w gminie Police

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.