Tydzień Bibliotek. W polickiej będzie się działo

Właśnie dziś, 8 maja, przypada Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. To zwykle też początek Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, organizowanego także w Policach. Wystartuje tu w poniedziałek, 9 maja. Na czytelników, albo szerzej – użytkowników, czekać będzie 12 bibliotekarek pracujących we wszystkich oddziałach i filiach Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach.

Po trudnym czasie pandemii także tu wraca tętniąca życiem atmosfera. Bibliotekarze mogą znów organizować spotkania z ciekawymi osobami, zapraszać do siebie przedszkolaków, uczniów, seniorów… Na żywo rozmawiać o książce, sztuce, historii, kulturze, podróżach… Bo biblioteka już od dawna nie jest miejscem, w którym ma panować cisza.

– Ma być życie w bibliotece – mówi Wioletta Kołodziejczyk, dyrektor Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie w Policach. – Nie trzeba stresować dzieci, że w bibliotece ma być cicho. Tutaj się rozmawia, spotyka ludzi, poznaje ciekawe historie… Teraz tak się cieszymy z tych bezpośrednich kontaktów, z tego, że widzimy u nas zadowolone dzieci, a nie tylko okładki książek i ekran laptopa…

Rola bibliotekarza też się mocno zmieniła. To już nie tylko osoba, która zaproponuje lekturę, poda książkę, porozmawia o niej…

– To oczywiście też – zapewnia Wioletta Kołodziejczyk. – Ale trzeba jeszcze wiele innych rzeczy robić, otwierać się na szereg działań, żeby przyciągać nowych czytelników, nowych użytkowników.

Dlaczego mowa też o „użytkownikach”? Bo biblioteka oferuje już nie tylko książki w tradycyjnej postaci. Udostępnia audiobooki, usługi internetowe (np. dostęp do komputerowych programów edukacyjnych). Ale zaprasza również do udziału w konkursach, na spotkania z ciekawymi ludźmi (pisarzami, podróżnikami, przewodnikami, artystami). Można więc nie korzystać z tradycyjnego księgozbioru, a jednak być użytkownikiem biblioteki.

Z tej polickiej korzysta kilka tysięcy osób. Od poniedziałku będzie dodatkowy pretekst do jej odwiedzenia. Z okazji Tygodnia Bibliotek na użytkowników czeka kilka niespodzianek.

W poniedziałek (9 maja) każdego gościa Wypożyczalnia Główna poczęstuje kawą lub herbatą i ciasteczkiem. W pozostałe dni – do końca tego tygodnia – również.

We wtorek (10 maja) o godz. 13:30 Biblioteka zaprasza do Działu Regionalnego na spotkanie autorskie z przewodnikiem turystycznym, pasjonatem historii i autorem książek o Szczecinie – Tomaszem Wieczorkiem. Tego samego dnia, o godz. 18, warto zajrzeć do Filii Novej, bo tam odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Dianą Brzezińską.

W środę (12 maja), o godz. 18, w Dziale Regionalnym odbędzie się spotkanie autorskie i otwarcie wystawy fotograficznej Róży Kłys.

A w czwartek (13 maja), o godz. 10, w budynku głównym Biblioteki odbędzie się akcja „Uwolnij książkę”! Będzie trwała do wyczerpania zapasów.

W tym tygodniu w Bibliotece odbędzie się też wiele spotkań z grupami zorganizowanymi – te już zostały wcześniej umówione indywidualnie.

Ten czas to oczywiście okazja do złożenia życzeń bibliotekarzom. A czego życzyć polickim bibliotekarkom (u nas to same panie). To zdradzą same – na filmie, którego premiera będzie w poniedziałek (9 maja) na kanale You Tube Biblioteki. Kilka wyjawiła nam dyrektor.

– Życzyłyśmy sobie pieniążków na nowości wydawnicze, możliwości rozciągnięcia powierzchni budynków, żeby pomieścić więcej regałów, cudownie zadowolonych czytelników, wspaniałych spotkań, relacji… – mówi Wioletta Kołodziejczyk. – Więcej w poniedziałek na naszym kanale You Tube. Tym filmikiem będziemy zaczynać Tydzień Bibliotek.


Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.