Upały mogą zabić

termometr za oknem

Służby meteorologiczne ostrzegają przed upałami, które czekają nas przez najbliższe trzy dni. Gorąco będzie również w nocy. Radzimy, jak się chronić.

Szczecińskie biuro prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w czwartek, piątek i sobotę (26, 27 i 28 lipca) na terenach województwa zachodniopomorskiego temperatura w dzień może przekraczać 30 stopni, a w nocy nie spadać poniżej 20. Najgorętsza ma być sobota – w dzień nawet 32 stopnie. Bardzo ciepłe mają być też noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, z temperaturami 18-21 stopni.

Zagrożenia sklasyfikowano jako drugi stopień (w trzystopniowej skali). Oznacza to duże ryzyko udaru słonecznego, a nawet zagrożenie życia. Uszkodzone mogą zostać asfaltowe nawierzchnie dróg, jest duże zagrożenie pożarowe. Należy zachować ostrożność, warto śledzić komunikaty i rozwój sytuacji.

Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, że szczególnie wrażliwe na upały są niemowlęta, małe dzieci i osoby powyżej 65. roku życia.

Zaleca więc, aby w przypadku niemowląt i dzieci, pamiętać, aby: nigdy nie zostawiać dzieci w samochodach; ubierać je w luźną, cienką odzież w jasnych kolorach; szukać natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli dziecko ma objawy przegrzania (wysoka temperatura ciała – powyżej 39°C; gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna skóra; szybkie, dobrze wyczuwalne tętno; możliwa utrata przytomności).

Osoby powyżej 65. roku życia w czasie upałów powinny: gdy to tylko możliwe, przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych; nie polegać na wentylatorach czy innych prostych urządzeniach chłodzących; pić więcej wody niż zazwyczaj – nie czekaj aż poczujesz pragnienie; sprawdzać, jak się czują osoby w otoczeniu; nie używać piekarnika ani kuchenki – to sprawia, że w Twoim mieszkaniu jest jeszcze cieplej; nosić luźne, cienkie ubrania w jasnych kolorach; brać chłodne prysznice lub kąpiele w wannie, żeby obniżyć temperaturę ciała; na bieżąco sprawdzać/oglądać lokalne prognozy pogody.

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.