W gminie koszty rosną, wpływy spadają

sesja polickiej rady miejskiej

W roku 2019 gmina Police ma mieć wpływy o 1,5 mln zł niższe niż w 2018. A koszty rosną, więc na koniec roku 2019 zadłużenie Polic ma wynieść prawie 18 mln zł.

Policcy radni uchwalili przyszłoroczny budżet. W planach są między innymi podwyżki płac w gminnych jednostkach.

Opiekunki społeczne, obsługa i administracja przedszkoli, żłobka, szkół, administracja budynków i urzędnicy powinni zarabiać więcej – mówi wiceburmistrz Jakub Pisański. – Już dziś mamy realne problemy z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry inżynierskiej za proponowane przez gminę wynagrodzenia. W budżecie na rok 2019 wydatki na tę sferę rosną, i to znacząco.

Rosną też inne koszty: usług, mediów. Prąd na oświelenie miasta będzie o 23% droższy.

A jednocześnie iwestujemy też w węzeł przesiadkowy, ścieżki rowerowe, toalety, przystań, place zabaw, siłownie, wiaty, ławki, parkingi – dodaje Jakub Pisański. – Wszystko to musimy utrzymać: posprzątać, odśnieżyć, naprawić… Jednym słowem: wydać na to pieniądze.

Część inwestycji w 2019 r. ma być realizowana przy wsparciu z funduszy zewnętrznych. Inwestycje zaplanowane na 2019 r. to m.in.:

Zamierzamy też zaprojektować budynek komunalny przy ul. Niedziałkowskiego, przeznaczamy na to 100 tys. zł – mówi Jakub Pisański. – Jest też jeszcze ponad 30 innych propozycji inwestycyjnych w tym budżecie. Wszystkie skrojone na miarę naszych potrzeb i w oparciu o nasze możliwości.

Kluby opozycyjne (PiS i Projekt Police) złożyły 9 propozycji zmian w budżecie na rok 2019. Wszystkie zostały odrzucone. Ale przeciwko uchwaleniu budżetu w zaproponowanym przez rządzącą koalicję (Gryf XXI i koalicja PO + .Nowoczesna) zagłosowali tylko radni PiS.

W 2019 r. dochody gminy Police mają wynieść prawie 207 mln zł, a wydatki – niemal 214 mln zł. Deficyt (prawie 6,8 mln zł) zostanie sfinansowany z kredytu (2,8 mln zł), obligacji (600 tys. zł) oraz nadwyżek z rozliczeń poprzenich lat.

One Thought to “W gminie koszty rosną, wpływy spadają”

  1. Łukasz

    Poczekam, popatrzę nie zawrócę kijem Wisły…

Możesz komentować anonimowo, wpisać dane ręcznie lub użyć swojego konta w mediach społecznościowych.